Ka ndërruar jetë ikona e muzikës ‘country’

Mediale Vip

Ka ndërruar jetë ikona e muzikës ‘country’

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 19:40
Ikona e muzikës ‘country’, Loretta Lynn

Ikona e muzikës ‘country’, Loretta Lynn, ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare.

Këngëtarja ka vdekur të martën në shtëpinë e saj në Hurricane Mills të Tennessee.

Vajza e një minatori të qymyrit nga Kentucky, këngët e sinqerta të të cilës për jetën dhe dashurinë si një femër në Appalachia e nxorën atë nga varfëria dhe e bënë një shtyllë të muzikës ‘country’.

Në një deklaratë të dhënë për Associated Press, familja e Lynn tha se ajo vdiq paqësisht mëngjesin e 4 tetorit 2022.

“Nëna jonë e çmuar, Loretta Lynn, ndërroi jetë paqësisht këtë mëngjes, më 4 tetor, në gjumë në shtëpi në fermën e saj të dashur në Hurricane Mills”, thuhet në deklaratën e familjes që ka kërkuar privatësi.

Lynn ishte nënë e katër fëmijëve përpara se ta fillonte karrierën në fillim të viteve të gjashtëdhjeta dhe këngët e saj pasqyronin krenarinë e saj për prejardhjen rurale në Kentucky.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat