Të bukurat dhe të zonjat e Kuvendit - Bota Sot
Të bukurat dhe të zonjat e Kuvendit

Mediale Vip

E premte, 16 nëntor 2018

Të bukurat dhe të zonjat e Kuvendit

Nga: Arben Sylejmani Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 17:14
Teuta Rugova dhe Blerta deliu

Votuesit e Kosovës këtë mandat kanë zgjedhur 36 deputete nga gjinia e bukur për t’i përfaqësuar ata në Kuvendin e Kosovës.

Prej partive politike shqiptare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike të Kosovës kanë nga nëntë deputete femra.

Kurse, grupi parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka tetë deputete femra.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka dy deputete femra, Kurse Nisma për Kosovën dhe Alternativa kanë ka një deputete na gjinia e bukur.

Në Kuvendin e Republikës janë të përfaqësuar edhe qytetarët e komuniteteve në Kosovë. Prej tyre, prijnë nga numri ato nga Iniciativa Qytetare Lista Serbe.

Por, pavarësisht përkatësisë politike dhe komuniteteve etnike, këto ligjvënëse dallohen shumë mes veti për shumë karakteristika, siç janë bukuria, shkollimi, profesioni, popullariteti, pozita e tyre në komisionet parlamentare, dinamika e tyre në punë dhe ndikimi në partitë e tyre politike.

Lajmin e plotë mund ta lexoni te Kosovarja duke klikuar KETU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test