Spielberg, president i jurisë në Kanë - Bota Sot
Spielberg, president i jurisë në Kanë

Mediale Vip

Spielberg, president i jurisë në Kanë

Më: 28 shkurt 2013 Në ora: 16:12

Regjisori fitues i çmimit Oscar, Steven Spielberg do të jetë president i jurisë së Festivalit të Kanës që do të mbahet këtë vit.

Spielberg, i cili ka prezantuar filma të shumtë në Kanë, e ka cilësuar zgjedhjen e tij si një “nder dhe privilegj”.

“Admirimi im për misionin e festivalit për të nxjerrë në pah filma në gjuhë të ndryshme është parësor”, ka deklaruar Spielberg.

Festivali do të mbahet në datat 15-26 maj. “Për gjashtë dekada, Kana ka shërbyer si një platformë për zbulimin dhe prezantimin para botës të filmave të jashtëzakonshëm”, ka shtuar regjisori.

Në karierën e tij 40-vjeçare, Spielberg ka prodhuar 27 filma. Filmi i tij i fundit, “Lincoln”, mori 12 nominime për çmimin Oscar, duke fituar dy, përfshirë atë për aktorin më të mirë, që i shkoi Daniel Day Lewis.

Organizatorët e Festivalit të Kanës deklaruan se puna e Spielberg shkon përtej një spektri të gjerë, nga filmat argëtues, tek ata seriozë mbi historinë, racizmin dhe gjendjen njerëzore.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...