Bahtiri ka një kërkesë për Thaçin, Haradinajn dhe Veselin - Bota Sot
Bahtiri ka një kërkesë për Thaçin, Haradinajn dhe Veselin

Mitrovica

Bahtiri ka një kërkesë për Thaçin, Haradinajn dhe Veselin

Nga: A.M. Më: 19 qershor 2019 Në ora: 20:47
Agim Bahtiri

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka kërkuar nga Presidenti, Hashim Thaçi, si dhe  Qeveria e Kuvendi i Republikës së Kosovës, të ndërmarrin veprimet për ndërprerjen e këtyre ndërtimeve të paligjshme dhe ilegale.

Ai përmes një postimi në Facebook, se  “Një peticion me rreth 115 nënshkrime nga qytetarët e lagjes “Kroi i Vitakut” nga qyteti i Mitrovicës sot është dorëzuar në zyrën time, me të cilën banorët shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre lidhur me ndërtimin e banesave kolektive të destinuara për pjesëtarët e komunitetit serb”.

Postimi i plotë:

Të ndërprehen ndërtimet ilegale në veri

Një peticion me rreth 115 nënshkrime nga qytetarët e lagjes “Kroi i Vitakut” nga qyteti i Mitrovicës sot është dorëzuar në zyren time, me të cilën banorët shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre lidhur me ndërtimin e banesave kolektive të destinuara për pjesëtarët e komunitetit serb.

Duke u solidarizuar me qytetarët e kësaj lagjeje kërkoj nga Presidenti, Qeveria dhe Kuvendi i Republikës së Kosovës, të ndërmarrin veprimet e nevojshme duke u bazuar në kompetencat e tyre, për ndërprerjen e këtyre ndërtimeve të paligjshme dhe ilegale.

Ndërtime të tilla kolektive janë diskriminuese ndaj popullatës shqiptare në atë pjesë të qytetit, duke marrë parasysh edhe faktin që nga pjesa veriore e Mitrovicës janë zhvendosur mbi 15 mijë shqiptarë, ku shumica prej tyre edhe sot e kësaj dite nuk kanë mundur të kthehen në pronat e tyre.

Në lidhje me këtë shqetësim të qytetarëve të “Kroit të Vitakut”, ne si qeverisje lokale mbështesim shqetësimin e ngritur nga këta banorë duke iu drejtuar organeve kompetente të nivelit qendror për ndërprerjen e këtyre ndërtimeve. Zëri i ngritur i këtyre qytetarëve i shprehur përmes këtij peticioni duhet të merret parasysh dhe kërkesa të realizohet sa më parë.

AB

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...