Pa maska e distancë, grumbull qytetarësh për 130 eurot e Qeverisë

Mitrovica

Pa maska e distancë, grumbull qytetarësh për 130 eurot e Qeverisë

Më: 17 gusht 2020 Në ora: 22:50
Pamje nga vendi i ngjarjes

Kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj prej kur qytetarët e vendit tonë po ballafaqohen me pandeminë COVID-19, derisa numri i të infektuarve ka shkuar mbi 11 mijë.

Ndërsa, vazhdon apeli për ruajtje të distancës e bartje të maskës, që janë bërë obligative, madje qytetarët po gjobitën.

Por, kjo s’u pa sot në qytetin e Mitrovicës, media sjellë pamje nga Lagjja e Boshnjakëve ku po shihet një grumbull i madh qytetarësh, të cilët po presin para një banke.

Derisa të njëjtit thuhet se po prisnin për të marrë 130 euro, nga Pako Emergjente që ka nisur t’i ekzekutojë qeveria.

Pamje të tilla shqetësuese kemi parë edhe në institucione të tjera, ndërsa respektimi i masave anti-COVID s’po mirret “parasysh”, e në anën tjetër nga MSH dhe IKSHPK po thuhet se po sektori i shëndetësisë mund të kolapsojë nëse vazhdon rritja e numrit të rasteve me COVID.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat