Për herë të shtatë u mbajt “Vrapojmë shtigjeve të Enver Zymerit” - Bota Sot
Për herë të shtatë u mbajt “Vrapojmë shtigjeve të Enver Zymerit”

Mitrovica

E martë, 23 tetor 2018

Për herë të shtatë u mbajt “Vrapojmë shtigjeve të Enver Zymerit”

Më: 26 korrik 2018 Në ora: 19:42
“Vrapojmë shtigjeve të Enver Zymerit”

Ngjarja memoriale “Vrapojmë shtigjeve të Enver Zymerit” ka mbledhur sot në qytetin e Mitrovicës një numër të konsideruar të atletëve të klubeve të Kosovës të kategorive të ndryshme, nxënës, qytetarë dhe zyrtarë të institucioneve të sigurisë.

Duke e shpallur aktivitetin të hapur, kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka falënderuar të gjithë të pranishmit për pjesëmarrjen e tyre në këtë event, sepse siç tha ai, heroi Enver Zymeri dha gjithçka për këtë vend.

Bahtiri: Mendoj se do të jetë një ditë e mirë

“Mendoj se do të jetë një ditë e mirë, në të cilën ju do të vraponi në shtegun e atij që dha gjithçka për këtë vend, dhe sigurisht që edhe ne s’do të kursejmë asgjë për këtë vend”, ka thënë Bahtiri.

Muharrem Zymeri, babai i heroit, u shpreh jashtëzakonisht i kënaqur me përkujdesjen institucionale dhe organizimin e gjithmbarshëm për këtë ditë, sidomos nga kolegët e heroit.

Zymeri: Jam shumë i kënaqur

“Unë kur po i shoh kolegët dhe mbarë Kosova që janë organizuar në këtë ditë, jam shumë i kënaqur”, theksoi Zymeri.

Ndërkaq, Florije Hajra nga Policia e Kosovës, pjesëmarrëse në këtë event, tha se sot ndjehet shumë krenare që është pjesë e kësaj ngjarje. Sipas saj, rënia e heroit në detyrë shtatë vite më parë, është humbje e madhe për Policinë e Kosovës, por u shpreh krenare me punën dhe angazhimin e tij gjatë gjithë atyre viteve në polici.

Hajra: Sot ndihem shumë krenare

“Sot ndihem shumë krenare me faktin se mesazhi i kësaj ngjarje ‘Vrapojmë shtigjeve të Enver Zymerit’, ka të bëjë me ish kolegun tonë të rënë në detyrë shtatë vite më parë…Për neve si kolegë është humbje e madhe, megjithatë mburremi me punën dhe angazhimin që ka pasur gjatë gjithë atyre viteve si pjesë e Policisë së Kosovës”, tha ajo.

Pas përfundimit, organizatorët e kësaj ngjarje shpërndan mirënjohje, medalje dhe shpërblime për fituesit.

Ky aktivitet që u mbajt në shenjë kujtimi dhe nderi në shtatë vjetorin e rënies së heroit të Kosovës, Enver Zymeri, u organizua nën përkujdesjen e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport të Mitrovicës, Federatës Atletike të Kosovës, si dhe Policisë së Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test