Serbët në Mitrovicë nuk i raportojnë lindjet dhe vdekjet tek institucionet e Kosovës - Bota Sot
Serbët në Mitrovicë nuk i raportojnë lindjet dhe vdekjet tek institucionet e Kosovës

Mitrovica

Serbët në Mitrovicë nuk i raportojnë lindjet dhe vdekjet tek institucionet e Kosovës

Më: 26 gusht 2018 Në ora: 09:38
Mitrovicë

Agjencia e Statistikave të Kosovës në raportin e fundit mbi vlerësimin e popullsisë ka treguar se në institucionet në Kosovë mungojnë tërësisht të dhëna sa i përket lindjeve dhe vdekjeve në komunat veriore.

Serbët nuk raportojnë fare, dhe sipas të gjitha gjasave ketë e bëjnë tek institucionet në Serbi.

“Tek rastet e lindjeve dhe vdekjeve nga komuniteti serbë, një pjesë e tyre e konsiderueshme regjistrohet derisa, një pjesë e tyre (sidomos komunat në pjesën veriore të Kosovës nuk i regjistrojnë/raportojnë rastet e lindjeve dhe vdekjeve)”, thuhet në raportin e ASK-së “Vlerësimi i popullsisë 20017”.

“Bazuar në shtimin natyror të komunitetit serb në pjesën tjetër të Kosovës dhe në regjion numri i rasteve të lindjeve dhe vdekjeve (të pa raportuara) pothuaj është i afërt (më një shkallë më të lartë të vdekjeve) por ASK-ja në këtë raport nuk ka bërë vlerësim për komunitetin në fjalë për rastet e pa raportuara (nën-rëgjistrim) pasi nuk ka devijim statistikor të shprehur e që nuk do të ndikon në të dhënat e vlerësuara në nivel komune dhe aq më pak në nivel vendi”, thuhet tutje në këtë raport.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...