S'ka më qarkullim të veturave pa regjistrim në Kosovën veriore - Bota Sot
S'ka më qarkullim të veturave pa regjistrim në Kosovën veriore

Mitrovica

S'ka më qarkullim të veturave pa regjistrim në Kosovën veriore

Më: 24 shtator 2018 Në ora: 14:31
Mitrovicë e Veriut

Policia e Kosovës nisi të hënën zbatimin e planit operativ, i cili parashikon ndalimin e qarkullimit të automjeteve të paregjistruara dhe të atyre që iu ka skaduar regjistrimi.

Automjetet e tilla janë përdorur vetëm në veri të Kosovës gjatë pothuajse 20 vjetëve të kaluar dhe vlerësohet se numri i tyre është rreth 30% e numrit të përgjithshëm të automjeteve.

Shefi i Drejtorisë së Operacioneve të Policisë në rajonin e veriut, Zhelko Bojiq, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se policia, që nga mëngjesi i së hënës, po i kontrollon të gjitha automjetet dhe se deri më tani nuk ka konfiskuar asnjë, pasi qytetarët, siç tha ai, po e respektojnë vendimin e policisë.

“U jemi shumë mirënjohës bashkëqytetarëve tanë, të cilët kanë treguar mirëkuptim dhe disiplinë, pasi këto mjete ende nuk janë parë në trafik (sot). Shpresojmë se do të mbetet kështu”, tha Bojiq.

Udhëheqja e komunave në veri të Kosovës, përkatësisht Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, lëshoi një deklaratë të përbashkët, përmes së cilës tha se e mbështet plotësisht vendimin e policisë ne veri për të ndaluar përdorimin e automjeteve që nuk kanë targë dhe as polisë të sigurimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...