Tensioni i ulët i gjakut ndihmon në shëndetin mental - Bota Sot
Tensioni i ulët i gjakut ndihmon në shëndetin mental

Mjekësi alternative

Tensioni i ulët i gjakut ndihmon në shëndetin mental

Më: 30 dhjetor 2018 Në ora: 21:47
Foto ilustrim

Ulja e presionit të gjakut më shumë se zakonisht rekomandohet jo vetëm që parandalon problemet e zemrës, por edhe zvogëlon rrezikun e dobësisë mendore që shpesh çon në sëmundjen Alzheimer, tregon një studim.

Kjo është hera e parë që është dëshmuar se një hap i qartë ndihmon në parandalimin e kësaj sëmundjeje serioze.

Në këtë studim, njerëzit presioni i sipërm i të cilëve ishte 120 në vend të 140, kishin një shans 19 për qind më të ulët për të zhvilluar një dëmtim të butë atë aftësive njohëse.

Gjithashtu, ata kishin më pak indikacione për dëmtimin e trurit, dhe ka një tendencë të mundshme drejt uljes së demencës.

"Ne kemi njohuri qysh moti se presioni i lartë është i keq për zemrën, dhe tani zbulojmë se është i keq edhe për trurin", tha James Hendrix, drejtor i iniciativave shkencore në Shoqatën Alzheimer.

Rreth 50 milionë njerëz në botë janë të prekur nga demenca dhe Alzheimer.

Parandalimi është çelësi, pasi një gjendje e tillë është e pashërueshme dhe përdorimi i barnave vetëm i zbut simptomat. Ndryshe, hulumtimi është bërë në më shumë se 9,300 njerëz me presion të lartë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...