Pirja e çajit jeshil mund t’iu bëjë më efektiv dhe më të mençur - Bota Sot
Pirja e çajit jeshil mund t’iu bëjë më efektiv dhe më të mençur

Mjekësi alternative

Pirja e çajit jeshil mund t’iu bëjë më efektiv dhe më të mençur

Më: 18 janar 2019 Në ora: 16:48
Foto ilustrim

Përbërësit në çaj jeshil mund të përmirësojnë funksionin e trurit dhe të bëjnë më të mençur

Përbërësi kyç është kafeina, e cila është një stimulues i njohur.

Çfarë bën kafeina në tru është të bllokojë një neurotransmetues frenues të quajtur Adenozinë.

Në këtë mënyrë, ajo në fakt e rrit prodhimin e neuroneve dhe përqendrimin e neurotransmetuesve si dopamine dhe norepinefrin.

Kafeina është studiuar intensivisht dhe vazhdimisht dhe këto përfundime thonë se kafeina çon në përmirësime në aspekte të ndryshme të funksionit të trurit, duke përfshirë përmirësimin e humorit, vigjilencën, kohën e reagimit dhe kujtesën.

Megjithatë, çaji jeshil përmban më shumë se vetëm kafeinë. Ajo gjithashtu ka aminoacid L-theanine, e cila është në gjendje të stimulojë lëvizjen e gjakut në tru.

L-theanine rrit aktivitetin e GABA neurotransmitter frenues, e cila ka efekte anti-ankth.

Gjithashtu rrit dopaminën dhe prodhimin e valëve alfa në tru.

Studimet tregojnë se kafeina dhe L-theanina mund të kenë efekte sinergjike. Kombinimi i të dyjave është veçanërisht i fuqishëm në përmirësimin e funksionit të trurit.

Për shkak të L-theanines dhe dozës më të vogël të kafeinës, çaji jeshil mund t’ju japë një lloj efekti më të butë.

Shumë njerëz raportojnë se kanë energji më të qëndrueshme dhe janë shumë më produktive kur pinë çaj jeshil.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...