Veprimet që duhet të bëni kur shihni që po ju zë gripi - Bota Sot
Veprimet që duhet të bëni kur shihni që po ju zë gripi

Mjekësi alternative

Veprimet që duhet të bëni kur shihni që po ju zë gripi

Më: 23 janar 2019 Në ora: 09:30
Foto ilustrim

Stina e dimrit është shumë problematike për virusin e gripit. Në këto ditë ku vendi është përfshirë në temperatura të ulëta mundësia për t’iu zënë gripi është shumë e madhe.

Por nëse i vëreni simptomat dhe merreni më seriozisht me to, gripi mund të mos zgjasë shumë.

Ne ju sjellim disa nga veprimet që duhet të bëni nëse shihni që po ju zë gripi.

Pushoni

Ndaloni aktivitetet fizike dhe përpiquni të mos e lodhni veten, rekomandon Dr. Sonpal. Tentimi për të vazhduar me rutinën tuaj të rregullt do t’i përkeqësojë simptomat tuaja. “Mos harroni se nuk ka rregullim të shpejtë për gripin, dhe shumë njerëz nuk ndihen plotësisht mirë deri pas tre javësh.

Lani duart

Nëse po filloni të ndiheni sikur të keni një të ftohtë ose grip, larja e duarve mund të zvogëloj
rrezikun e përhapjes së virusit tek të tjerët. “Kjo është një mënyrë e lehtë për të ndaluar përhapjen e mikrobeve”, thotë Dr Sonpal.

Mos pini antibiotikë

“Antibiotikët nuk vrasin viruset,” thotë Dr Sonpal. “Edhe pse shumë njerëz besojnë në antibiotikët e tyre të preferuar për të kuruar çdo sëmundje që ata kanë, kjo nuk është kështu.” Nëse kapni gripin tuaj brenda 48 orëve të para të infeksionit, mjeku juaj mund të përshkruajë Tamiflu, një mjekim antiviral që mund të shkurtojë jetëgjatësia e gripit tuaj; megjithatë, thotë Dr Sonpal, në shumicën e pacientëve ai vetëm kursen rreth një ditë sëmundjeje.

Flini më shumë

Ndërkohë që keni nevojë për pushim fizik për të kapërcyer gripin, duke i dhënë trurit një pushim, gjumi gjithashtu mund t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt. Një studim i botuar në Trurin, mbi Sjelljen dhe Imunitetin zbuloi se një proteinë e prodhuar nga truri gjatë gjumit ndihmoi në përshpejtimin e rimëkëmbjes së minjve me grip.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...