Si të shëroni dhimbjet në gjunjë vetëm përmes vezës - Bota Sot
Si të shëroni dhimbjet në gjunjë vetëm përmes vezës

Mjekësi alternative

Si të shëroni dhimbjet në gjunjë vetëm përmes vezës

Më: 31 janar 2019 Në ora: 16:39
Foto ilustrim

Nyjet më të rëndësishme në tërë trupin tonë janë gjunjët, meqenëse na ndihmojnë me lëvizje.

Gjithashtu, gjunjët janë të rëndësishëm dhe vendimtar për drejtim, ulje dhe shumë lëvizje të tjera që përforojmë çdo ditë.

Inflamacioni i këtyre nyjeve mund të sjellë vështirësi dhe të zvogëlojë lëvizshmërinë tonë. Në rast të inflamacionit, duhet të veproni shpejt, sepse kjo është mënyra e vetme për të shmangur dëmet që mund të sjellin ato tek gjunjët tanë.

Në këtë artikull do të mësoni për një ilaç natyral shumë të rëndësishëm që është në gjendje të qetësojë dhimbjen në gju për disa minuta.

Por, jeni të vetëdijshëm se dhimbja në gju mund të shkaktohet nga mbipesha, lëndimet, përpjekjet e  tepruara fzike dhe artriti. Hidhni një sy në recetë më poshtë.

Përbërësit:

– 1 e verdhë veze

– 2 lugë kripë

– Fashë elastike

Udhëzimet:

Rrihni të verdhën e vezës dhe përzieni atë me kripë.

Si ta përdorni?

Aplikoni disa nga përzierjet në pambuk dhe vendoseni direkt në gju, si dhe përdorni fashë elastike për ta izoluar atë.

Pambuku duhet të qëndrojë në zonë për 2 orë, për veprim.

Ju duhet ta kryeni këtë praktikë me fasha 4 herë në ditë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...