Peshon deri ne 45 kg dhe ka shijen e mishit të derrit, ja fruti që do shpëtojë botën nga uria - Bota Sot
Peshon deri ne 45 kg dhe ka shijen e mishit të derrit, ja fruti që do shpëtojë botën nga uria

Mjekësi alternative

Peshon deri ne 45 kg dhe ka shijen e mishit të derrit, ja fruti që do shpëtojë botën nga uria

Më: 19 mars 2019 Në ora: 13:54
Fruti interesant

Një frut ekzotik që ka shijen e mishit të derrit mund të jetë zgjidhja për të gjithë njerëzit nëpër botë që vuajnë nga uria.

Artocarpus heterophyllus rritet vetëm në jug dhe juglindje të Azisë dhe peshon nga 4.5 deri në 45 kg. Përmban qindra fara që janë të pasura me kalcium, proteina, hekur dhe potas. Mjafton një frut i vetëm për të ushqyer në një vakt një familje të tërë.

Studiuesit mendojnë se një frut i tillë mund të zëvendësojë grurin dhe misrin, që po kërcënohen nga ndryshimet klimaterike. Fruti është shumë i përdorur në Bangladesh, por në Britani po bëhet përpjekje që të futet nëpër markete në mënyrë që të zëvendësojë mishin e derrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...