Dredhëzat nuk janë vetëm të shijshme – përmirësojnë shëndetin e zemrës - Bota Sot
Dredhëzat nuk janë vetëm të shijshme – përmirësojnë shëndetin e zemrës

Mjekësi alternative

Dredhëzat nuk janë vetëm të shijshme – përmirësojnë shëndetin e zemrës

Më: 31 mars 2019 Në ora: 18:54
Foto ilustrim

Studime të shumta kanë gjetur një lidhje midis konsumimit të dredhëzave dhe përmirësimit të shëndetit kardiovaskular .

Dredhëza përmban pigmentin anthocyanins , i cili mund të luajë rol të madh në reduktimin e inflamacionit, stresin oksidativ, presionin e gjakut dhe madje edhe përmirësimin e kolesterolit.

“Ndërsa është shumë herët për të deklaruar nëse dredhëza mund të zvogëlojë presionin e gjakut, një studim premtues tregoi efektet potenciale të zgjerimit të enëve të gjakut”, nutritionisti Lily Soutter.

“Studimi përdori ekstrakte të ujit të fletës së luleshtrydhe dhe tregoi një përmirësim në qarkullimin e gjakut brenda unazave aortale të kafshëve”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...