Gjashtë ilaçe me xhenxhefil kundër kollës - Bota Sot
Gjashtë ilaçe me xhenxhefil kundër kollës

Mjekësi alternative

Gjashtë ilaçe me xhenxhefil kundër kollës

Më: 3 prill 2019 Në ora: 10:48
Ilustrim

Çaj xhenxhefili

Rrënja e xhenxhefilit promovon absorbimin si duhet të nutrientëve.

Përbërësit:

3 lugë xhenxhefil të freskët;

1 gotë ujë;

1 rriskë limoni;

½ e lugës mjaltë.

Përgatitja:

Preni xhenxhefilin në rriska dhe e shtoni në një gotë me ujë të vluar.

Më pas, shtoni rriskën e limonit dhe mjaltin.

Pastaj, përzieni për t’u bashkuar krejt përbërësit.

E lini të pushojë për 5 minuta dhe e pini.

Infuzioni me mjaltë dhe xhenxhefil

Përbërësit:

4 gota ujë;

1 sasi xhenxhefil, të qëruar dhe të copëtuar;

1 lugë mjaltë;

2 lugë lëng limoni.

Përgatitja:

Së pari, vloni ujin.

Pastaj, shtoni xhenxhefilin dhe e lini të vlojë edhe për 10 minuta.

Më pas, e lini të pushojë për 10 apo më shumë minuta.

E përzieni dhe e shërbeni. Shtoni mjaltin dhe lëngun e limonit.

Në fund, pini 3 deri 4 gota në ditë.

Mjaltë, limon dhe xhenxhefil

Përbërësit:

½ e pjesës së xhenxhefilit të freskët, i qëruar dhe copëtuar në rriska të holla;

2 limonë të vegjël, të pastruar dhe në rriska;

1 lugë mjaltë.

Përgatitja:

Së pari, në një enë vendosni një shtresë xhenxhefil dhe një limon.

Më pas, shtoni mjaltin dhe e lini të pushojë gjatë natës.

Në fund, merrni një lugë katër herë në ditë.

Xhenxhefili pluhur kundër kollës

Përbërësit:

2 gota ujë;

2 lugë xhenxhefil pluhur;

Lëngun nga gjysmë limoni ose gjysmë portokalli;

1 lugë mjaltë.

Përgatitja:

Së pari, vloni ujin dhe më pas shtoni xhenxhefilin pluhur.

Më pas, përzieni mirë.

Pastaj, e lini të pushojë derisa uji të bëhet i vakët.

Pastaj, përzieni, shtoni mjaltin dhe agrumet.

Xhenxhefili me çajin e zi kundër kollës

Përbërësit:

2 lugë çaj të zi;

1 lugë xhenxhefil, i qëruar dhe prerë në rriska;

Një limon i ndarë në katër pjesë;

4 gota ujë;

1 lugë mjaltë.

Përgatitja:

Së pari vloni ujin.

Më pas, shtoni xhenxhefilin dhe limonin dhe e lini të pushojë për 5 minuta.

E hiqni nga pllaka dhe shtoni çajin e zi dhe mjaltin.

E lini të pushojë për 15 apo më shumë minuta.

Në fund, e pini nga 2 gota në ditë, sidomos gjatë natës.

Mjaltë, xhenxhefil dhe “echinacea”

Përbërësit:

2 lugë rrënjë apo gjethe të bimës ‘echinacea’;

1 lugë xhenxhefil të freskët;

4 gota ujë.

Përgatitja:

Së pari, vloni ujin. Kur të ketë vluar, shtoni bimën ’echinacea’ dhe xhenxhefilin.

Më pas, mbuloni enën, e hiqni nga pllaka dhe e lini të pushojë 15 minuta.

E përzieni dhe e pini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...