Vetitë shëruese të lakrës - Bota Sot
Vetitë shëruese të lakrës

Mjekësi alternative

Vetitë shëruese të lakrës

Më: 21 prill 2019 Në ora: 18:47
Foto ilustrim

Lakra është një kurë shumë efektive dhe e përballueshme për shumë probleme shëndetësore.

Ajo përmban deri në 42 mg vitaminë C, vitaminë A, acid folik dhe minerale të tilla si magnez, hekur, fosfor, kalcium, kalium dhe natrium.

Ka shumë lloje të lakrës dhe më të njohura janë lakra e bardhë dhe e kuqe. Më e efektshme është e kuqja, e cila është deri në shtatë herë më shumë medicinale sesa e bardha, dhe ngjyra e saj tregon praninë e përbërësve  të lidhjeve antocianina.

Lakra është më e mirë për t’u ngrënë e papërpunuar ose e gatuar për një kohë të shkurtër. Ajo vepron si një parandalues kundër kancerit, përmirëson tretjen, ka veti antiinflamatore, forcon imunitetin, lehtëson depresionin dhe ankthin, përmirëson përqendrimin dhe ndihmon te sëmundjet e frymëmarrjes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...