Brokoli kuron skizofreninë - Bota Sot
Brokoli kuron skizofreninë

Mjekësi alternative

Brokoli kuron skizofreninë

Më: 10 maj 2019 Në ora: 00:03
Foto ilustrim

Sipas një studimi të bërë së fundmi, kura për trajtimin e skizofrenisë mund të gjendet te brokoli. Shkencëtarët zbuluan se brokoli përmban elemente që rivendos barazinë e kimikateve në tru. Këto të fundit janë përgjegjëse për dërgimin e mesazheve ndërmjet qelizave të trurit, të cilat janë të lidhura me skizofreninë.

Sipas studiuesve, ky zbulim i ri mund t’i hapë rrugën trajtimeve të reja në të ardhmen, duke shmangur përdorimin e ilaçeve të forta, të cilat kanë edhe dëme anësore. Barnat aktuale që përdoren për kurimin e skizofrenisë u shkaktojnë pacientëve lëvizje të pavullnetshme dhe nervozizëm. Megjithatë, studimi nuk ka mundur të provojë se përmbajtja e brokolit lufton simptomat, por vetëm sa luan një rol në rivendosjen e balancës së kimikateve.

Studimi është realizuar nga spitali Johns Hopkins në Baltimore të Shteteve të Bashkuara. Në këtë studim morën pjesë 81 pacientë që vuajnë nga skizofrenia dhe i krahasuan me 91 persona të tjerë që nuk ishin të prekur nga kjo sëmundje. Pjesëmarrësit në studim kishin një moshë mesatarisht 22 vjeç dhe 58% e tyre ishin meshkuj. Pavarësisht gjetjeve pozitive, shkencëtarët thonë se ka ende nevojë për eksperimente dhe studime të mëtejshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...