Pesë mjete natyrore për të luftuar herpesin - Bota Sot
Pesë mjete natyrore për të luftuar herpesin

Mjekësi alternative

Pesë mjete natyrore për të luftuar herpesin

Më: 14 maj 2019 Në ora: 15:20
Ilustrim

Herpes Labial kërcënon disa njerëz. Ardhja e tij shoqërohet me dhimbje, djegie dhe kruajtje të bezdisshme, si dhe një pamje jo tërheqëse. Ajo gjithashtu shfaqet në periudha të stresit të lartë, gjatë të cilit mbrojtjet imune janë ulur.

Zakonisht zhduket më vete brenda një jave, dhe është e mundur që të lehtësohet sikleti dhe të përshpejtohet shërimi duke ndërhyrë drejtpërdrejt në pjesën e prekur.

Këtu janë 5 mjete të natyrshme për t’iu kundërvënë:

Uthull: fshij butësisht në zonën e prekur, një top pambuku të lyer me uthull. Shërimi do të jetë i shpejtë.

Propolisi: ka një efekt antibakterial dhe veprimi i tij imunostimulues e bën atë një aleat shumë të vlefshëm kundër herpesit. Megjithatë, përdorni atë me kujdes sepse mund të shkaktojë buzë të thata ose të shkaktojë reaksione alergjike në individët më të ndjeshëm.

Lëng limoni: aciditeti i tij lehtëson shërimin e Herpes Labial: aplikoni atë në zonën përkatëse duke njomur një ind pambuku me lëng.

Balsam limoni: aplikoni paketë infuzion me balsam limoni në zonën e prekur. Gjithashtu është e mundur të blini përgatitjen e infuzionit në çdo farmaci me ilaçe bimore.

Akull: Është mjeti më i lehtë, por edhe më i shpejti. Vendosni një kub akulli në një shami pambuku dhe vendoseni butësisht në pjesën e dëmtuar, të ftohtit do të lehtësojë inflamimin dhe dhimbjen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...