Mjekësia natyrore, këtu janë kombinimet e duhura për shëndetin tonë - Bota Sot
Mjekësia natyrore, këtu janë kombinimet e duhura për shëndetin tonë

Mjekësi alternative

Mjekësia natyrore, këtu janë kombinimet e duhura për shëndetin tonë

Më: 24 maj 2019 Në ora: 06:24
Ilustrim

Shumë përbërës natyrorë që përdorim çdo ditë në kuzhinat tona janë një ndihmë e vlefshme për të kuruar trupin tonë. Këtu është një listë e disa kombinimeve të shëndetshme:

Ujë dhe mjaltë. Duke shkrirë një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë, është e mundur që të merrni një ilaç të shkëlqyeshëm hollues.

Për më tepër, mjalti është i dobishëm për uljen e kolesterolit dhe, në sajë të vetive antibakteriale dhe antibiotike, ajo forcon sistemin imunitar duke na bërë më pak të sëmurë.

Xhenxhefil dhe kanellë. Një infuzion i bazuar në këto dy përbërës natyral mund të ketë përfitime të shumta shëndetësore: ngroh trupin, nxit detoksifikimin e mëlçisë, parandalon formimin e gurëve të tëmthit, përmirëson tretjen dhe ndihmon në trajtimin e ftohjeve dhe gripit.

Ujë dhe limon. Pirja e një gote ujë të ngrohtë çdo mëngjes për të holluar lëngun e gjysmë limoni është një zakon që mund të revolucionojë shëndetin tonë: detoksifikon trupin, nxit tretjen, balancon nivelet e pH, pastron lëkurën dhe jep energji.

Shafran i Indisë dhe xhenxhefil. Është një infuzion shumë i fuqishëm: mbron mëlçinë, është një tonik i shkëlqyer, lehtëson ftohjet dhe ndikimet dhe forcon sistemin imunitar.

Bikarbonat natriumi dhe limoni. Është përgatitur duke hedhur gjysmë lugë çaji sode buke në lëng limoni dhe është e dobishme për alkalizimin e trupit, duke nxitur tretjen, pastrimin e trupit dhe rritjen e imunitetit.

Mjaltë dhe uthull molle. Të dyja këto janë shumë të pasura me përfitime, por ky kombinim është veçanërisht i dobishëm për zbutjen e acarimit dhe inflamacionit, ndërsa nëse aplikohet në flokë mund të eliminojë zbokthin brenda pak ditësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...