Këto fara përmirësojnë shikimin, largojnë rrudhat dhe parandalojnë kancerin - Bota Sot
Këto fara përmirësojnë shikimin, largojnë rrudhat dhe parandalojnë kancerin

Mjekësi alternative

Këto fara përmirësojnë shikimin, largojnë rrudhat dhe parandalojnë kancerin

Më: 29 maj 2019 Në ora: 14:11
Ilustrim

Farat e rrushit hidhen nga të gjithë kur konsumohet ky lloj fruti. Por është e gabuar, sepse ato janë shumë të pasura me përfitime terapeutike. Përveç faktit që janë antioksidantë, na ndihmojnë të dukemi më të rinj, të humbasim peshë dhe të parandalojmë një listë të gjatë sëmundjesh.

Këto janë disa nga arsyet për të mos hedhur poshtë këto fara:

1.Antioksidantë. Ata janë të pasura me fenolikë dhe së bashku me tokoferol, ato kanë një veprim të madh antioksidues që na mbron nga dëmtimi i radikaleve të lira. Prania e vitaminës C dhe beta-caroten gjithashtu rrit këtë efekt të madh.

2.Parandalon kancerin. Për shkak të përfitimeve antioksiduese që ato kanë, farat e rrushit janë të shkëlqyera për parandalimin e kancerit, veçanërisht të lëkurës, prostatës dhe gjirit.

3.Farat e rrushit rekomandohen për duhanpirësit sepse pastrojnë gjakun duke eliminuar efektet e pirjes së duhanit, duke ndihmuar gjithashtu në eliminimin e efekteve të stresit.

4.Ata gjithashtu nxisin qarkullimin e gjakut, duke pastruar dhe forcuar enët e gjakut dhe duke parandaluar trombozën. Por nuk ka mbaruar, sepse fara e rrushit rregullon presionin, duke parandaluar presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet e zemrës.

5.Fara e rrushit janë të pasura me kolagjen dhe resveratrol, dy elemente themelore për të bllokuar dhe parandaluar plakjen e lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...