Pija magjike që lufton barkun e fryrë - Bota Sot
Pija magjike që lufton barkun e fryrë

Mjekësi alternative

Pija magjike që lufton barkun e fryrë

Më: 29 maj 2019 Në ora: 18:18
Ilustrim

Cumino është një erëz e hidhur me një erë shumë të fortë që përmban shumë përfitime të dobishme.  Uji i kuq, një çaj bimor i veçantë oriental, në mesin e avantazheve të shumta të tij ka atë të deflacionit të barkut, duke favorizuar tretjen dhe duke rritur ndjenjën e ngopjes.

Ka dy metoda për të përgatitur këtë çaj:

Metoda e ftohtë: Lëreni 2 lugë fara cumino në ujë gjatë natës. Në mëngjes do të jetë e nevojshme të filtroni gjithçka para se ta pini.

Metoda e nxehtë: ngrohni një tenxhere me ujë dhe, sapo uji të jetë zier, shtoni 2 lugë fara cumino dhe hiqeni nga zjarri. Pija le të qëndrojë derisa çaj bimor ka arritur temperaturën e dhomës: uji do të bëhet një ngjyrë kafe, një shenjë se farat kanë lëshuar të gjitha përfitimet e tyre.

Megjithëse është një ilaç tërësisht i natyrshëm, gjithmonë është mirë të pyesni mjekun tuaj nëse jeni alergjik ndaj elementeve të caktuara siç janë farat e kësaj barishteje.

Cumino (cumin cyminum) është një bimë barishtore që i përket familjessë së barishteve qumështore. Fillimisht nga Siria dhe Azia Perëndimore, ajo ka qenë e njohur që nga kohërat e lashta dhe ishte kultivuar tashmë nga egjiptianët.

Besohet se përdorimi i saj daton që nga mijëvjeçari i dytë para Krishtit, siç dëshmohet nga disa fara që gjenden në një vend arkeologjik sirian shumë të lashtë. Grekët dhe romakët e vlerësuan atë dhe e përdornin shumë në kuzhinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...