Pijet natyrale dhe ushqimet për detoksifikimin e mëlçisë - Bota Sot
Pijet natyrale dhe ushqimet për detoksifikimin e mëlçisë

Mjekësi alternative

Pijet natyrale dhe ushqimet për detoksifikimin e mëlçisë

Më: 31 maj 2019 Në ora: 07:11
Ilustrim

Tretja e shëndetshme është sekreti për të na mbajtur të aftë, mëlçia luan një rol shumë të rëndësishëm në këtë.

Eshtë thelbësore që mëlçia të mos ruajë toksina. Ato mund të jenë të dëmshëm për gjakun dhe dëmtojnë organet e afërta.

Shenjat e një mëlçie të dëmtuar: Dhimbje koke, çrregullime të tretjes, pagjumësi, lodhje, lëkura e verdhë.

Për të kuruar mëlçinë duhet të hani më pak mish, yndyrë, ushqime të rafinuara, sheqer të bardhë, ushqime niseshteje dhe alkool.

Disa ushqime të dobishme për mëlçinë: spinaq, banana, brokoli, qepë, thekër, kopër, xhenxhefil, thjerrëzat, shafran i Indisë, majdanoz, lakër.

Pije për të detoksifikuar mëlçinë

Nenexhik me limon dhe portokall: Shto ujë dhe nenexhik në një enë dhe vlojeni për 5 minuta. Lëreni të ftohet. Vendos lëng limoni dhe portokalli në një gotë së bashku, përzieje. Pijeni këtë përzierje tri herë në ditë për një javë.

Xhenxhefil me limon: merrni një filxhan me ujë dhe shtoni copa të vogla xhenxhefili, pastaj lëng limoni. Gjithashtu ndihmon në shpërndarjen e yndyrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...