Pesë analgjezikët më të fuqishëm natyrorë - Bota Sot
Pesë analgjezikët më të fuqishëm natyrorë

Mjekësi alternative

Pesë analgjezikët më të fuqishëm natyrorë

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 17:49
Ilustrim

Dhimbja është një nga mekanizmat më të rëndësishëm mbrojtës të trupit të njeriut. Kjo është një mënyrë për të alarmuar trupin në kohë rreziku. Dhimbja shkakton reaksione në sistemet nervore qendrore dhe periferike.

Ilaçet përdoren pothuajse gjithmonë për të lehtësuar dhimbjen. Megjithatë, një abuzim me këto barna mund të shkaktojë efekte anësore të rëndësishme. Më poshtë ne listojmë 5 analgjezikë natyrorë që mund të na ndihmojnë të trajtojmë dhimbjen e butë ose të mesme.

Lëvorja e shelgut të bardhë. Është shumë e dobishme kundër dhimbjeve të kokës ose dhimbjeve të muskujve dhe çaji i saj është konsumuar për shekuj me radhë në këtë drejtim. Kjo vlerë është për shkak të pranisë së salicinit kimik, një përbërës që ka një veprim të ngjashëm me atë të aspirinës.

Shafrani i Indisë. Është një nga erëzat më të përdorura në mjekësinë natyrore. Përmban kurkumin, një antioksidant që mbron trupin nga radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë indet dhe qelizat. Përveç dhimbjes, mund të lehtësojë simptomat e problemeve të tretjes si ulçera.

Karafili. Përmban Eugenol, një analgjezik natyror që përdoret si një përbërës në shumë lehtësues dhimbjesh. Është ideal për të luftuar dhimbjet e kokës, dhimbjet e artritit ose dhimbjet e dhëmbit. Është sugjeruar që të përgatitni një çaj bimor për të shijuar përfitimet e tij.

Akulli. Megjithëse mund të duket e qartë, duke aplikuar fasha të ngrohta dhe pastaj akull në zonën e prekur nga dhimbja ju ndihmon të ndiheni të lehtësuar. Pas vuajtjes së një inflamacioni në muskuj, tendina ose ligamente, alternoni aplikimin e ngrohtë dhe të ftohtë.

Arnica. Lulet dhe degët e kësaj bime përdoren për të përgatitur infuzione kundër dhimbjes. Ajo ka veti analgjezike, anti-inflamatore dhe antibakteriale, për shkak të flavonoideve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...