Vaj ulliri dhe lule kamomili, ideale për këtë problem shëndetësor - Bota Sot
Vaj ulliri dhe lule kamomili, ideale për këtë problem shëndetësor

Mjekësi alternative

Vaj ulliri dhe lule kamomili, ideale për këtë problem shëndetësor

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 06:39
Ilustrim

Një përzierje e vajit të ullirit me lulet e kamomilit është ideale për të pastruar enët e gjakut.

Në bazë të studimeve vihet re se kamomili ka veti parandaluese në rritjen e sheqerit në gjak.

Si të përgatisim vajin me lule kamomili:

Mjafton të keni disa lule kamomili, ndoshta një vazo, dhe hidhini gjysmë litër vaj ulliri.

Me ndihmën e një luge përzieni përbërjen, në mënyrë që lulet të jenë të zhytura plotësisht në vaj.

Më pas e mbyllim kavanozin me kapak dhe duhet ta vendosim në një vend me dritë.

Përbërjen do ta lini kështu për dy javë, në këtë mënyrë lulet e kamomilit do të kenë lëshuar të gjitha enzimat e tyre tek vaji i ullirit.

Këshillohet që të konsumohet një lugë gjelle esëll në mëngjes, deri sa ta mbaroni të gjithën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...