Shëroni djegiet e diellit përvëlues në plazh, bëjeni në kushte shtëpie - Bota Sot
Shëroni djegiet e diellit përvëlues në plazh, bëjeni në kushte shtëpie

Mjekësi alternative

Shëroni djegiet e diellit përvëlues në plazh, bëjeni në kushte shtëpie

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 18:57
Ilustrim

Ju ndodh shpesh që, edhe pa e kuptuar, të digjeni nga dielli në plazh, gjë që është vërtetë tepër e rëndë.

Për të qetësuar dhimbjet, ju sugjerojmë që të përdorni disa produkte natyrale që të gjithë i keni në shtëpi.

Aloe Vera

Është zgjidhja ideale në rast se e keni tepruar me qëndrimin në diell pasi përmban antioksidantë që luftojnë inflamacionin e lëkurës.

Mund ta aplikoni direkt në lëkurë duke e masazhuar me lëvizje të lehta.

Qumësht

Acidet laktike të këtij të fundit hidratojnë lëkurën duke i dhënë ndjesi freskie lëkurës së skuqur. Në një tas shtoni një gotë qumësht të ftohtë dhe 2 filxhanë kafeje ujë.

Merrni një top pambuku dhe lyeni lëkurën disa herë në ditë. Përsëriteni trajtimin derisa lëkura të shërohet plotësisht.

Kamomil

Bima e kamomilit ka në përmbajtjen e saj përbërës me veti antiinflamatore dhe qetësuese. Zieni pak çaj kamomili dhe lereni të ftohet.

Më pas lyeni trupin me të. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...