Gjethet e rrushit luftojnë reumatizmën - Bota Sot
Gjethet e rrushit luftojnë reumatizmën

Mjekësi alternative

Gjethet e rrushit luftojnë reumatizmën

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 10:18
Ilustrim

Gjethet e rrushit janë të pasura me shumë vitamina e minerale. Njerëzit që janë të kujdesshëm me peshën e tyre, duhet të përdorin gjethet e rrushit, sepse ato përmbajnë shumë pak kalori.

Në pesë gjethe gjenden 14 kalori. Gjethet e rrushit janë një burim i mirë ushqyesish.

Aty gjenden vitaminat C, E, A, K dhe B6 përfshirë niacinën, hekurin, fibrën, riboflavinën, folatin, kalciumin, magnezin, bakrin dhe manganin.

Një racion me gjethe rrushi nuk përmban as yndyrë, as kolesterol dhe ka shumë pak natrium dhe sheqer.

Përfitimet e tjera shëndetësore nga përdorimi i gjetheve të rrushit

Luftojnë inflamacionin

Kuftizon nivelin e sheqernave në gjak

Luftojnë reumatizmën

Luftojnë diarresë

Luftojnë  dhimbjet e stomakut

Para përrdoimit rekomandohet që gjethet e rrushit të pastrohen me shumë ujë  në mënyrë që të largohet natriumi i tepërt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...