Vendosni një thelb hudhër në gojë, arsyeja është e pabesueshme - Bota Sot
Vendosni një thelb hudhër në gojë, arsyeja është e pabesueshme

Mjekësi alternative

Vendosni një thelb hudhër në gojë, arsyeja është e pabesueshme

Më: 14 qershor 2019 Në ora: 06:35
Ilustrim

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorshëm tradicional në kuzhinë, në sajë të shijes së saj. Përveç kësaj për të qenë shumë e shijshme, ajo gjithashtu ka shumë veti natyrore që mund të shfrytëzohen për të mirën e shëndetit tonë.

Hudhra është një antibiotik natyral i fuqishëm, me një veprim antiparazit, pengon prodhimin e kolesterolit "të keq" dhe ofron një ndihmë të çmuar për trajtimin e hipertensionit dhe shëndetit të zemrës.

Këtu janë përdorimet alternative të hudhrës:

Ftohjet:

Hudhra është në gjendje të stimulojë sistemin imunitar, rekomandohet parandalimi i infeksioneve virale. Por nëse tashmë keni simptomat e para të një të ftohti, do të jetë e mjaftueshme që të përtypni hudhër të copëtuar ose grimcuar. Nuk do të jetë e këndshme, por sigurisht që ia vlen ta provosh.

Kujdesi për fytyrën:

Përveç futjes në dietë në mënyrë që ajo të veprojë në mënyrë të përgjithshme, duke e përhapur atë në zonat e lëkurës të prekur nga puçrra fytyre, duke e holluar atë me ujë përpara, ajo ofron përfitime të konsiderueshme.

Dhimbje dhëmbi:

Në rast se papritmas hudhra shfaqet para jush, mund të ndihmojë t’ju japë lehtësim. Ajo do të jetë e mjaftueshme për ta vendosur atë brenda gojës pranë dhëmbit të prekur nga dhimbja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...