Limoni, një “kimioterapi” e fuqishme natyrore për ata që vuajnë nga kanceri - Bota Sot
Limoni, një “kimioterapi” e fuqishme natyrore për ata që vuajnë nga kanceri

Mjekësi alternative

Limoni, një “kimioterapi” e fuqishme natyrore për ata që vuajnë nga kanceri

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 18:36
Ilustrim

Besimi popullor se frutat agrume bëjnë mirë gjen më shumë mbështetje nga kërkimi shkencor, me implikime të papritura edhe në fushën e onkologjisë.

Për shembull, limonët janë shumë të pasur me një substancë, limonen, që konsiderohet, një “kimioterapi” natyrale e fuqishme, e aftë për të kontribuar në luftën kundër përhapjes së qelizave të kancerit.

Sekreti anti-tumor i limonit është i përqendruar i gjithi në lëkurë, siç tregohet nga disa studime në laborator. Veç kësaj, veçoria e tij është aftësia për të qenë selektivë. Në fakt, në laboratorë është vërejtur se limoneni duket i aftë të kufizojë shumimin dhe të shkaktoj vdekjen e disa qelizave të kancerit pa shkaktuar dëme në qelizat e shëndetshme.

Një detaj që e bën limon të preferohet më shumë se portokallet, të cilët shpesh eliminohen nga dietat e pacientëve me kancerit për shkak të poliamines, që  stimulojnë përhapjen e qelizave të kancerit, si dhe solanaceae, që gjendet tek domatet dhe pulverina tek specat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...