Lufto celulitin dhe jo vetëm me alkoolin rozmarinë - Bota Sot
Lufto celulitin dhe jo vetëm me alkoolin rozmarinë

Mjekësi alternative

Lufto celulitin dhe jo vetëm me alkoolin rozmarinë

Më: 2 korrik 2019 Në ora: 15:34
Ilustrim

Nëse vuani shpesh nga dhimbja e muskujve ose celuliti dhe kjo është bërë problem për ju, nuk ka ilaç më të mirë natyror se sa alkooli rozmarinë.

Për të përgatitur alkoolin e rozmarinës është e nevojshme që të përzihet një ose dy dëgë rozmarine në një kavanoz qelqi pa hequr gjethet ose kërcellin, derdh "alkoolin farmaceutik". Kjo përzierje duhet të vendoset në një vend të errët për rreth dy javë, pas së cilës ilaçi është gati të përdoret.

Ky mjet i lashtë natyror lufton disa sëmundje, duke përfshirë:

-Celuliti: pasi ka cilësi rigjeneruese, është në gjendje të eliminojë celulitin nëse aplikohet si krem ​​çdo ditë.

-Tensioni muskulor: ka përfitime anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në zhdukjen e dhimbjes dhe tensionin e muskujve në pak minuta.

-Thithja e aromës së  këtij alkooli, mund të pastrojë rrugët e frymëmarrjes.

-Rënia e flokeve: para se të lani flokët me shampo të zakonshme, lyeni sklapin e kokës për të paktën 5 minuta. Alkooli i rosmarinës do të depërtojë në lëkurë dhe tenton të rigjenerojë qelizat duke parandaluar humbjen e flokëve.

-Dermatiti: antioksidantë ai vepron shpejt në lëkurë, duke eliminuar inflamacionin, dhimbje dhe zbutjen e lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...