Disa arsye se pse duhet të hani më shume ananas - Bota Sot
Disa arsye se pse duhet të hani më shume ananas

Mjekësi alternative

Disa arsye se pse duhet të hani më shume ananas

Më: 4 korrik 2019 Në ora: 15:37
ilustrim

Pesë përfitimet absolute për shëndetin janë këto.

Stimulon tretjen dhe forcon sistemin imunitar! Kjo është arsyeja pse ananasi është i mirë për shëndetin tuaj. Ne mund ta konsumojmë atë në formë natyrale si frut por edhe si lëng. Pesë përfitimet absolute për shëndetin janë këto.

Sidomos nëse vuajmë nga probleme të tretjes, ananasi mund të jetë shumë i dobishëm. Ai është i pasur me fibra dhe për këtë arsye na lejon të luftojmë probleme të tilla si kapsllëku, hipertensioni, arterioskleroza dhe sindromi i zorrëve nervoze, raporton Class.

Është i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar. I pasur me vitaminë C, ai ka aftësinë për të forcuar sistemin imunitar. Falë fuqisë së saj antioksidante, ai gjithashtu kundërvepron radikalët e lirë.

– Lufton të ftohtin. Falë vetive të tij, ananasi është ideal për të luftuar probleme të tilla si kolla dhe ftohjet. Ndihmon trupin të heqë qafe gëlbazën dhe mukozën që shpesh akumulon në traktin respirator.

Mund të parandalojë kancerin. Burim i pasur i bromelainit, beta karoteni, vitaminë A, flavonoidet dhe magnezi. Falë këtyre vetive, ananasi mund të luftojë kancerin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...