Mjedrat parandalojnë diabetin - Bota Sot
Mjedrat parandalojnë diabetin

Mjekësi alternative

Mjedrat parandalojnë diabetin

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 17:18
Ilustrim

Nëse hani rregullisht mjedra, ju do të keni flokë më të fortë, ten më të mirë fytyre, shëndet më të mirë të tretjes dhe kardiovaskulare, imunitet më të fortë dhe rrezik më të ulët të inflamacionit.

Mjedra ka veti të forta antioksiduese, pasi zvogëlon aktivitetin e radikalëve të lirë dhe mbron kundër kancerit të zorrës së trashë, gjirit, mitrës, ezofagut dhe prostatës.

Fitokimikalet në mjedra parandalojnë përhapjen e qelizave të kancerit duke i inkurajuar ata për vetëshkatërrim.

Dyqind gramë mjedra në ditë përmbajnë sasi të rekomanduara të vitaminës C. Ajo përmban gjithashtu fibra, acid folik, vitamina K, E5, mangan, magnez, bakër, kalium dhe acide yndyrore omega 3.

Ata që kanë dietë me mjedër të pasur kanë një rrezik më të ulët për t'u prekur nga diabeti, pasi janë përgjegjës për kontrollin e glukozës në gjak, nxisin metabolizmin e yndyrës dhe ulin depozitat e yndyrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...