Njolla kafe të dukshme në lëkurën tuaj? Maska me qepë dhe uthull është zgjidhja - Bota Sot
Njolla kafe të dukshme në lëkurën tuaj? Maska me qepë dhe uthull është zgjidhja

Mjekësi alternative

Njolla kafe të dukshme në lëkurën tuaj? Maska me qepë dhe uthull është zgjidhja

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 18:09
Foto ilustrim

Gjatë viteve, shenjat e plakjes fillojnë të bëhen të dukshme me njolla të errëta në lëkurën tonë. Këto janë njolla të moshës, të njohura edhe si njollat diellore. Ato mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit, por në përgjithësi zonat më të prekura janë fytyra, krahët dhe duart.

Njollat e moshës janë zakonisht për shkak të hyperpigmentimit të lëkurës.

Hyperpigmentimi përbëhet nga një mbiprodhim i melaninës, një pigment natyral në lëkurë. Ky prodhim i tepërt shkakton njolla të errëta të dukshme në lëkurë dhe, edhe pse ato nuk janë përgjithësisht të rrezikshme, është e rëndësishme t’i mbash nën vëzhgim. Ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj nëse:

Disa njolla bëhen më të errëta se të tjerat

Njollat rriten ose bëhen të kuqërremta.

Uthull molle dhe qepë

Ju mund të zvogëloni njollat e moshës me disa përbërës të thjeshtë që ndoshta i keni tashmë në qilarin tuaj. Ne po flasim për qepë dhe uthull molle. Studimet tregojnë se qepa ndihmon në trajtimin e plagëve, ndërsa uthulla e mollës ndihmon në eliminimin e qelizave të vdekura të lëkurës.

Këto dy përbërës do t’ju lejojnë t’i jepni lëkurës tuaj një pamje të re shpejt dhe me lehtësi! Shtypni një qepë dhe derdhni përzierjen në një pëlhurë pambuku ose sitë për të nxjerrë lëngun e saj.

Kombinoje atë me uthull molle, përzjeje dhe aplikojeni drejtpërsëdrejti në njollat e lëkurës. Ne ju këshillojmë që ta përsërisni çdo ditë për disa javë dhe, në një kohë të shkurtër, do të shihni se njollat do të reduktohen!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat