Harroni numërimin e deleve, dushi me fluska lufton pagjumësinë - Bota Sot
Harroni numërimin e deleve, dushi me fluska lufton pagjumësinë

Mjekësi alternative

Harroni numërimin e deleve, dushi me fluska lufton pagjumësinë

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 14:13
Foto ilustrim

Në vend që të numëroni delet, relaksohu në një dush me fluska para se të bini në shtrat.

Kjo ndihmon shumë për të luftuar pagjumësinë, thotë studimi i fundit realizuar në një univeristet në Texasit.

Kënaqja në një dush të mbrëmjes ose dush një orë e gjysmë para se të ktheheni në shtëpi, rrit dëshirën për gjumë dhe cilësinë e symbylljes, sugjeron hulumtimi.

Ekspertët thanë se temperatura e ujit prej 40 deri 42.5 ° C është “ideale” dhe përshpejton fillimin e gjumit deri në 10 minuta.

Banja dhe dushet e ngrohta përcjellin qarkullimin e gjakut në duar dhe këmbë, gjë që shkakton një rënie në temperaturën e trupit, thonë kërkuesit.

Kjo shkakton orën e brendshme të trupit duke menduar se është koha për gjumë, me temperaturën e trupit që zvogëlohet natyrshëm në kohën e duhur deri në kohën e gjumit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat