Lëngu çudibërës që largon erën e keqe të gojës - Bota Sot
Lëngu çudibërës që largon erën e keqe të gojës

Mjekësi alternative

Lëngu çudibërës që largon erën e keqe të gojës

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 06:40
Ilustrim

Aromë e keqe mund të shkaktohet nga produkte të ndryshme ushqimore, prishja e dhëmbëve ose higjiena jo e mirë. Por për fat të mirë natyra është një mik i madh i shëndetit, kështu që ju mund të eliminoni këtë problem me disa gllënjka të këtij lëngu të shëndetshme dhe natyral.

Një nga erërat më të njohura – kanella përmban vajra esenciale që eliminojnë bakteret në fyt, përgjegjës për shkaktimin e frymëmarrjes së keqe. Acidi i limonit neutralizon pjesën tjetër të ushqimit, dhe spinaqi dhe majdanozi vrasin bakteret në sistemin e tretjes.

Përzierja e këtyre përbërësve dhe disa pika mjaltë do t’ju shpëtojnë nga fryma e keqe kur keni më shumë nevojë për të

Përbërësit: 1 limon, ½ lugë gjelle kanelle, 1 ½ lugë gjelle mjaltë, 2 lugë spinaq,10 degë majdanozi, 50 ml ujë të ngrohtë.

Lani spinaqin dhe majdanozin, vendosni në një blender dhe shtoni pak lëng limoni dhe ujë të ngrohtë. Përzieni mirë të gjithë përbërësit dhe shtoni kanellë dhe mjaltë në fund. Ju mund ta mbani këtë lëng në frigorifer dhe konsumojeni atë në mëngjes para ngrënies tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...