Bananet ndihmojnë shëndetin e zemrës

Mjekësi alternative

Bananet ndihmojnë shëndetin e zemrës

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 17:31
Foto ilustrim

Banania është një nga frutat që përmban shumë kalium.

Sipas Health Line kjo ndihmon shumë në shëndetin e zemrës pasi kaliumi është një mineral që është thelbësor.

Një dietë e pasur me kalium mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, dhe njerëzit që hanë shumë kalium kanë deri në 27% rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Për më tepër, bananet përmbajnë një sasi të mirë të magnezit, i cili është gjithashtu i rëndësishëm për shëndetin e zemrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat