Bamjet, ulin kolesterolin, trajtojnë diabetin dhe trefishojnë energjinë - Bota Sot
Bamjet, ulin kolesterolin, trajtojnë diabetin dhe trefishojnë energjinë

Mjekësi alternative

Bamjet, ulin kolesterolin, trajtojnë diabetin dhe trefishojnë energjinë

Më: 5 gusht 2019 Në ora: 22:39
Ilustrim

Bamja është një bimë me origjinë nga Etiopia. Ajo është mjaft e njohura për vetitë e fuqishme terapeutike dhe është përdorur për shekuj me radhë për të trajtuar shumë sëmundje shëndetësore.

Më poshtë rendisim përfitimet kryesore të bamjeve për shëndetin tonë.

Kolesteroli. Bamjet promovojnë prodhimin e acidit biliar në jashtëqitje, ulin kolesterolin e keq dhe zvogëlojnë rrezikun e sulmeve në zemër dhe aterosklerozës.

Diabeti. Kjo perime përmban një enzimë që prish karbohidratet dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës. Falë kësaj prone, ul sheqerin në gjak dhe parandalon diabetin.

Shikimi. Vitamina A që gjendet tek bamjet rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, përmirëson shikimin dhe rrit mbrojtjen.

Lodhja. Si burim i pasur i antioksidantëve dhe polifenoleve, bamja stimulon mëlçinë dhe rrit nivelin e energjisë.

Lëkura. Bamja përmban antioksidantë që përmirësojnë pamjen dhe shëndetin e lëkurës.

Gastriti. Lëngu i bamjes lufton kundër baktereve të zorrëve, duke lehtësuar inflamacionin. Është një ilaç i shkëlqyeshëm për parandalimin dhe trajtimin e gastritit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...