“Luledielli i livadheve”, një bimë e pasur me mjaft veti kurative - Bota Sot
“Luledielli i livadheve”, një bimë e pasur me mjaft veti kurative

Mjekësi alternative

“Luledielli i livadheve”, një bimë e pasur me mjaft veti kurative

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 17:53
Luledielli i livadheve

të lumenjve ose në livadhe.

Zakonisht quhet çikore, por edhe ‘luledielli i livadheve ’, dhe gjithmonë ka gjetur përdorim të gjerë në gastronomi dhe ilaçe bimore.

E pasur me antioksidantë, vitaminë C, kalium, magnez, karotenoide dhe fitosterole, ajo përdoret gjerësisht në gatim.

Mund të hahet e papërpunuar, në formën e sallatës, ose si një përbërës shtesë për makarona dhe mish.

Gatimi i saj i zier mbetet më i preferuari, mban të pandryshuara vlerat ushqyese të rëndësishme. Për më tepër, lulet e saj përdoren për të prodhuar një pije alkoolike të veçantë me një shije të hidhur, të quajtur "verë dendion".

Lulet përdoren gjithmonë për të bërë një shurup që zëvendëson mjaltin.

Le të mos harrojmë se mund të përdoret gjithashtu për të bërë çajra të dobishëm bimor me veti pastruese për rrugët e frymarrjes.

Për çajin bimor, thjesht shkoni në farmaci dhe blini 5 gramë përzierje barishtore për të shtuar 150 ml ujë të zier. Falë përbërësve të shumtë active që përmban, kjo bimë promovon diurezën, pastron dhe detoksifikon mëlçinë.

Është gjithashtu e njohur veçanërisht për eliminimin e substancave të dëmshme në trup falë vetive diuretike të saj. Për më tepër, studimet e fundit shkencore kanë nxjerrë në pah një lidhje pozitive të bimës midis kancerit dhe zorrës së trashë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat