Përveçse parandalon kancerin, ja çfarë ndodh me trupin tonë kur hamë rukola

Mjekësi alternative

Përveçse parandalon kancerin, ja çfarë ndodh me trupin tonë kur hamë rukola

Më: 31 gusht 2019 Në ora: 07:47
Ilustrim

Rukola është një bimë me një vlerë ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale përfshirë magnez, kalcium, kalium dhe hekur, dhe përmban vitamina si A B dhe C.

Ndër vetitë e saj të panumërta kujtojmë ato pastruese, përveç që janë një antioksidant i fortë dhe për këtë arsye i dobishëm për parandalimin e kancerit.

Prandaj rekomandohet konsumimi i kësaj bime edhe sepse përmban shumë pak kalori dhe nëse përgatitet një lëng me gjethet e saj merret një qetësues i shkëlqyeshëm.

Karakteristikat dhe përfitimet e rukolës

Promovon tretjen dhe mbron stomakun.

Ndihmon zorrët: falë vetive të saj, parandalon formimin e gazrave në zorrë.

Antitumori: midis vetive të tjera ekziston ai i të qenit antikancerogjen, beta karoteni që përmbahet brenda saj ndihmon në parandalimin e llojeve të ndryshme të tumoreve siç janë: fshikëza, prostata, stomaku dhe zorra e trashë.

Pastrimi: ekzistojnë veti diuretike të rukolës që ndihmojnë në eliminimin e toksinave dhe lëngjeve që janë të tepërta në trupin tonë.

Ajo stimulon metabolizmin dhe lufton aneminë: falë vitaminës B

Ju ndihmon të humbni peshë: pasi përmban shumë pak kalori, është e pasur me 25 për 100 gram.

Restaurues i kockave: cilësia e mirë e vitaminës C ndihmon gjithashtu në forcimin e sistemit imunitar.

Luftimi i pagjumësisë: rukola, e marrë edhe si infuzion, ka veti relaksuese që nxisin gjumin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat