Nëse jeni helmuar nga ushqimi, ja çfarë duhet të bëni pa shkuar në spital - Bota Sot
Nëse jeni helmuar nga ushqimi, ja çfarë duhet të bëni pa shkuar në spital

Mjekësi alternative

Nëse jeni helmuar nga ushqimi, ja çfarë duhet të bëni pa shkuar në spital

Më: 5 shtator 2019 Në ora: 06:51
Ilustrim

Helmimi nga ushqimet është i zakonshmë, dhe krijon shumë probleme. Por çfarë duhet të bëni nëse gjendeni në shtëpi.

Çaji i mentes

Mentja përdoret shumë në aromaterapi. Vaji i saj ka efekt relaksues dhe qetëson trupin. Kjo cilësi e saj është perfekte  për ata që vuajnë nga helmimi ushqimor.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës në stomak qetëson traktin gastro-intestinal. Ajo nuk i lejon bakteret të përhapen në stomak.

Uji

Diarreja është një prej pasojave të helmimit.  Gjatë kësaj kohe, trupi humbet shumë lëngje dhe dehidratohet. Pirja e sa më shumë uji e ndihmon trupin të hidratohet përsëri.

 Karbon aktiv (ushqimor)

Karboni aktiv është ideal për gazrat dhe substancat e padëshëriuara që dëmtojnë trupin dhe ju shpëton prej tyre.

Limoni

Bakteret mund të zhduken në praninë e aciditetit duke përshpejtuar kështu shërimin nga helmimi ushqimor.  Përgatisni një lëng me limon dhe shtoni pak mjaltë ose sheqer. Mund t’i shtoni gjithashtu pak limon çajit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...