Lëngu i selinos dhe hudhrës: antibiotik, anti-inflamator, antioksidues dhe detoksifikues - Bota Sot
Lëngu i selinos dhe hudhrës: antibiotik, anti-inflamator, antioksidues dhe detoksifikues

Mjekësi alternative

Lëngu i selinos dhe hudhrës: antibiotik, anti-inflamator, antioksidues dhe detoksifikues

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 17:53
Ilustrim

Lëngu i hudhrës është përdorur me shekuj për shkak të vetive terapeutike të tij. Hudhra është e pasur me lëndë ushqyese, dhe mbi të gjitha është e njohur për vetitë e saj antibakteriale dhe antioksiduese.

Selinoja është gjithashtu e pasur me veti, dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit, përmirësimin e qarkullimit dhe forcimin e imunitetit. Në këtë artikull ne renditim përfitimet dhe recetën e lëngut të selinos dhe hudhrës, një pije e shkëlqyeshme që na lejon të shijojmë përfitimet e të dy përbërësve.

Ushqyese. Hudhra dhe selinoja përmbajnë shumë vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese. Hudhra është një burim i shkëlqyer i vitaminave A, B6, C dhe E, kalciumit, bakrit, squfurit, manganit, hekurit dhe kaliumit. Selinoja, nga ana tjetër, përmban vitamina A dhe B, acid folik, kalium, fibra dhe antioksidantë të shumtë.

Pesha. Lëngu i selinos dhe hudhrës ndihmon për të humbur peshë falë një përbërësi fitokimik të hudhrës, alicinës, e cila promovon eliminimin e yndyrës, ul presionin e gjakut dhe kolesterolin. Selinoja, nga ana tjetër, përmban pak kalori dhe na ndihmon të ndjehemi të ngopur për disa orë.

Antioksiduese. Hudhra dhe selinoja përmbajnë përbërës antioksidues që ndihmojnë në kundërveprimin e efekteve të radikalëve të lirë, duke parandaluar stresin oksidues. Hudhra gjithashtu ka një vlerë të lehtë të antibiotikut.

Zemra. Hudhra zvogëlon rrezikun e formimit të mpiksjes së gjakut, ndërsa selinoja forcon muret arteriale dhe parandalon goditjet dhe sulmet në zemër.

Për të përgatitur lëngun e selinos dhe hudhrës, vendosni 2 shkopinj selino, një thelbi hudhër dhe 1 kastravec në një shtrydhëse dhe pijeni esëll.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...