Ushqimet që i duhen patjetër tryezës suaj për të pastruar veshkat - Bota Sot
Ushqimet që i duhen patjetër tryezës suaj për të pastruar veshkat

Mjekësi alternative

Ushqimet që i duhen patjetër tryezës suaj për të pastruar veshkat

Më: 23 tetor 2019 Në ora: 14:10
Ilustrim

Veshkat tona ndoshta njihen më së miri për filtrimin e gjakut dhe prodhimin e mbeturinave të lëngshme në formën e urinës. Pastrimi është puna e tyre, dhe ato trajtojnë pothuajse gjithçka që vendosim në trupin tonë për të nxjerrë gjërat e këqija. Ky proces është një nga kontribuesit më të rëndësishëm për shëndetin. Por, si vetë veshkat mbesin të shëndetshme?

Veshkat e mbingarkuara janë të prirura ndaj sëmundjeve si insuficienca renale ose kanceri i veshkave, dhe askush nuk dëshiron një gjë të tillë! Meqenëse pastrimi është direktiva e tyre kryesore, veshkat nuk kanë nevojë domosdoshmërisht për një protokoll specifik "detox". Por ata janë mirënjohës për një ndihmë të vogël për të bërë punën e tyre. Ushqimi i shumë bimëve të caktuara dhe pirja e ujit të mjaftueshëm janë mënyrat më të lehta dhe më efektive për t’i mbajtur të lumtura veshkat.

Më poshtë janë ushqimet që veshkat e shëndetshme i duan, por vini re se ato nuk rekomandohen për njerëzit që tashmë kanë sëmundje të veshkave. Kjo sepse ato mund të ndërhyjnë në ilaçet e zakonshme të veshkave. Por nëse në përgjithësi jeni të shëndetshëm dhe doni ta mbani atë në mënyrë të duhur, shkoni përpara dhe shtoni një ose më shumë nga këto barishte të shijshme në dietën tuaj çdo ditë.

1.Hudhra

Hudhra përmban një përbërës aktiv të quajtur alicin, i cili është i mirë për ju në shumë mënyra. Ka veti antibakteriale, anti-inflamatore dhe anti-kërpudhore. Kjo ndihmon veshkat tuaja të filtrojnë pushtuesit e dëmshëm nga gjaku juaj. Hudhra është gjithashtu një diuretik i butë, që do të thotë se mund të rrisë vëllimin e urinës tuaj dhe në këtë mënyrë të eliminojë natriumin e tepërt nga trupi. Merrni shumë allicin të shëndetshëm nga qepët, gjithashtu.

2.Shafran i Indisë

Është barishte e veçantë që i jep ushqimit ngjyrën dhe aromën e saj. Shafran i Indisë përmban një përbërës të quajtur kurkumin, i cili është I përsosur në zvogëlimin e efekteve të enzimave inflamatore që mund të shkaktojnë sëmundje kronike të veshkave. Më shumë se kaq, kurkumina mund të parandalojë rritjen e shumë llojeve të mikrobeve të dëmshme, e cila lehtëson tendosjen në veshka.

3.Xhenxhefil

Një mënyrë për të mbështetur shëndetin e veshkave tuaja është të shmangni konsumimin e sheqerit të tepërt. Sheqeri i lartë kronik në gjak është shumë i dëmshëm për veshkat. Marrja e shumë xhenxhefilit në dietën tuaj është një metodë e shkëlqyeshme për kontrollimin e sheqerit në gjak për shkak të një përbërësi të quajtur xhenxhefil, i cili në të vërtetë mund të zvogëlojë rrezikun që një person ndryshe i shëndetshëm të zhvillojë diabet. Xhinxheri gjithashtu ndihmon në mbështetjen e tretjes së shëndetshme dhe mund të zvogëlojë inflamacionin (dhe për këtë arsye dhimbjen) në të gjithë trupin tuaj.

4.Majdanozi

Në të vërtetë, vetëm ai pak majdanoz i spërkatur në majë të darkës, ose përtypur më pas (majdanozi është gjithashtu një aromë e shkëlqyeshme për frymën), mund të pastrojë toksinat nga veshkat tuaja. Arsyeja është dy përbërës të quajtur apiol dhe myristicin, diuretikë natyralë që mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj për gurët në veshka. Majdanozi ul gjithashtu sheqerin në gjak, i cili është i shkëlqyeshëm për njerëzit e shëndetshëm por nuk rekomandohet për ata me diabet ose sëmundje ekzistuese të veshkave.

5.Rrënjë selino

Veshkat tona mbështeten në një ekuilibër të kaliumit dhe natriumit për të bërë punën e tyre, dhe selinoja i përmban të dy. Mudësisht, ai gjithashtu përmban shumë ujë, i cili rrit prodhimin e urinës dhe pastron toksinat. Disa studime tregojnë se selino mund të parandalojë infeksionet bakteriale në veshkat dhe traktin urinar.

6.Kanellë

Kanella mund të ndihmojë gjithashtu për të rregulluar nivelin e glukozës së trupit. Ushqimi i kanellës shpesh ofron mbrojtje nga çrregullimet metabolike, përfshirë diabetin, dhe gjithashtu mbron veshkat nga dëmtimet për shkak të sheqerit në gjak të lartë. Një faktor tjetër rreziku për sëmundjen e veshkave është sëmundja e zemrës, dhe kanella mendohet se mbron gjithashtu kundër kësaj. Sidoqoftë, kanella gjithashtu përmban një përbërës të quajtur coumarin, i cili mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë në sasi të mëdha. Ju duhet të hani më shumë se një lugë çaji kanelle në ditë për të arritur nivele të rrezikshme, gjë që është në të vërtetë e vështirë për t’u bërë. Kanella është një aromë e fuqishme dhe nuk ju duhen shumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat