Largoni stresin e ditës dhe flini të qetë përmes këtij çaj magjik

Mjekësi alternative

Largoni stresin e ditës dhe flini të qetë përmes këtij çaj magjik

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 13:25
Ilustrim

Shumë njerëz që kanë probleme me pagjumësinë zgjedhin stimulantë natyralë të gjumit. Por për fat të mirë, ka shumë alternativa që ndihmojnë për një gjumë të mirë e të rehatshëm dhe një prej tyre është edhe receta e këtij çaji që do t’ju prezantojmë sot.

Përbërësit:1 banane mesatare, pak kanellë pluhur, 1 litër ujë

Përgatitja: Vendosni ujin të ziejë në nxehtësi mesatare. Ndërsa prisni që uji të marrë valë, lani bananen me kujdes. Prisni skajet e bananes duke mos ia hequr lëkurën. Kur uji të ketë marrë valë, shtoni bananen.

Lëreni të ziejë edhe për 10 minuta. Hiqeni nga nxehtësia. Hiqni me kujdes bananen më pas. Hidheni çajin në një enë të pastër.

Shtoni pak kanellë dhe kullojeni. Lëreni çajin të ftohet. Ruajeni në frigorifer. Një orë para gjumit pini një gotë prej këtij çaji duke e ngrohur në mikrovalë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat