Përfitimet që panxhari sjell për lëkurën e fytyrës, buzët dhe flokët - Bota Sot
Përfitimet që panxhari sjell për lëkurën e fytyrës, buzët dhe flokët

Mjekësi alternative

Përfitimet që panxhari sjell për lëkurën e fytyrës, buzët dhe flokët

Më: 14 janar 2020 Në ora: 14:29
Ilustrim

Panxhari është një nga perimet më të vlerësuara dhe të konsumuara, me një shije të fortë dhe të ëmbël dhe i pasur me veti terapeutike. Megjithatë, pak njerëz e dinë se panxhari ka edhe veti të shumta estetike.

Falë pasurisë së tij me antioksidantë, lëngu i panxharit ka efekte anti-plakje që luftojnë kundër radikalëve të lirë që shkaktojnë rrudha. Për të shijuar përfitimet e panxharit kundër rrudhave, thjesht shtrydhni një panxhar dhe aplikojeni drejtpërdrejt në fytyrë për disa minuta.

Pirja e lëngut të panxharit gjithashtu ndihmon në mbajtjen e lëkurës të hidratuar, ndërsa aplikimi i tij në lëkurë nxit heqjen e qelizave të vdekura. Panxhari përmban nivele të larta të vitaminës C, një lëndë ushqyese që zvogëlon pigmentimin e lëkurës dhe rregullon ngjyrën e saj, duke parandaluar të metat.

Lëngu i panxharit ndihmon gjithashtu në parandalimin e rënies së flokëve, falë pasurisë së kaliumit. Një mungesë e këtij minerali shpesh shoqërohet me probleme të flokëve, pasi është thelbësor për promovimin e rritjes së tij. Silikoni i panxharit ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e zbokthit, lehtëson inflamacionin dhe acarimin e kokës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat