Herpes, metodat më të mira natyrore për të përshpejtuar shërimin - Bota Sot
Herpes, metodat më të mira natyrore për të përshpejtuar shërimin

Mjekësi alternative

Herpes, metodat më të mira natyrore për të përshpejtuar shërimin

Më: 25 janar 2020 Në ora: 07:25
Ilustrim

Herpes, janë plagë që formohen në gojë ose rreth saj. Ato janë me ngjyrë të bardhë dhe kur shpërthen bëhen plagë. Fillimisht ato duken si një lezion i kuq, ndërsa në qendër ato janë të bardha ose të verdha, por ndryshojnë ngjyrën kur afrohen për t’u shëruar duke u bërë më e errët dhe më pas zhduken.

Ky proces zgjat midis 7 dhe 15 ditë. Ato ndodhin brenda faqeve, buzëve, në gjuhë, sipër gojës ose në bazën e mishrave të dhëmbëve. Simptomat janë dhimbje kur hani dhe flisni, si dhe një rritje e temperaturës në varësi të ashpërsisë së inflamacionit.

Sa i përket shkaqeve shkaktuese, disa prej tyre janë ftohja dhe gripi, ethet, traumat e ndryshme, procedurat dentare, menstruacionet, lodhja, stresi, ulja e mbrojtjes imunitare, mungesa e vitaminave dhe e sistemit imunitar, higjena e dobët e gojës, intoleranca ushqimore, lezione orale, ushqime acidike, kafe, çokollatë ose ushqim pikant, çekuilibër hormonal, pirja e duhanit, mungesë ushqimi dhe më shumë.

Sidoqoftë, ekzistojnë edhe metoda natyrale që mund të ndihmojnë në shpejtimin e rrjedhës së shërimit. Këto përfshijnë aloe vera e cila ka veti antivirale dhe anti-inflamatore. Në fakt, ajo përmban aminoacide dhe vitamina B1, B2, B6 dhe C, të cilat përshpejtojnë shërimin dhe zvogëlojnë dhimbjen.

Përndryshe, ju mund të përdorni kripë Himalaje ose vaj ekstra të virgjër kokosi. Ky i fundit është një antiviral natyral dhe për këtë arsye eleminon virusin e herpesit që shkakton plagë. Vaji i pemës së çajit gjithashtu funksionon shumë mirë në rastet e plagëve, si dhe sodë buke, propolis, akull, hudhra dhe barishte të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat