Zbuloni përfitimet befasuese të limonit të ngrirë - Bota Sot
Zbuloni përfitimet befasuese të limonit të ngrirë

Mjekësi alternative

Zbuloni përfitimet befasuese të limonit të ngrirë

Më: 27 janar 2020 Në ora: 21:13
Ilustrim

Limoni është në vetvete i shkëlqyeshëm për shëndetin e trupit tonë. Por limoni, përveç pastrimit të trupit tonë nga toksinat, ka përfitime të tjera befasuese kur përdoret i ngrirë. Nuk e dinit? Me ngrirjen e limonit ju mund të zgjidhni shumë probleme që lidhen me mosfunksionimin e zorrëve dhe jo vetëm.

Ngrirja e limonit është pra një ilaç i vërtetë për shëndetin tuaj. Ndihmon për të humbur peshë, i jep trupit tuaj shumë vitaminë C, dezinfekton dhe përdoret gjithashtu për të lehtësuar efektet e kimioterapisë. Pra, le të shpjegojmë cilat janë metodat për ta përgatitur atë dhe të zbulojmë të gjitha arsyet për ta marrë atë.

Sekreti i këtij ilaçi qëndron në mundësinë e përdorimit të tulit të limonit: pjesa më e mirë e limonit që ofron numrin më të madh të lëndëve ushqyese. Ndër përfitimet e shumta të limonit të ngrirë, menjëherë zbulojmë në detaje se cilat janë më efektive për trupin tonë.

1.Limoni i ngrirë është i pasur me Vitaminë C

Limoni është ushqimi i vetëm në botë që ka një sasi shumë të lartë të vitaminës C brenda. Ne gjithmonë dëgjojmë për këtë vitaminë, por ende sot shumë prej jush nuk e dinë se çfarë mund të sigurojë për trupin e njeriut, përveç veprimit imunostimulues. Epo, vitamina C, përveç rritjes së reagimit të sistemit imunitar ndaj sulmit të viruseve dhe baktereve, luan edhe role të tjera themelore. Për shembull, është një tonik për mendjen, lufton stresin, ju ndihmon të asimiloni më shumë hekur nga ushqimi. Dhe pse është e rëndësishme ta ngrini atë? Përgjigja është e thjeshtë, pikërisht sepse përqendrimi më i madh i vitaminës C banon, në të vërtetë, në gjallërinë që mund të hahet i ngrirë. Prandaj, konsumimi i limonit të ngrirë ju lejon të futni në trup: vitaminë C.

2.Forcon sistemin imunitar dhe e mbron atë

Limoni parandalon ftohjet. Limoni i ngrirë lufton shumë sëmundje, ndaj të cilave ne jemi të ekspozuar çdo ditë, siç janë ftohjet klasike, infeksionet, gripi, me pak fjalë, sëmundjet klasike të sezonit. Ka shumë njerëz që përgatisin, për shembull, infuzione të shijshme të limonit, por është e rëndësishme të dini se duke gatuar deri në 40% të vetive të tij humbasin. Nëse e ngrini, megjithatë, të gjitha përfitimet e tij ruhen dhe është më lehtë ta merrni.

3.Limoni i ngrirë ndihmon në humbjen e peshës

Një ilaç i mirë për kilogramët e tepërt jepet nga limoni i ngrirë. Duket se ngrënia e tij çdo ditë do të ndihmojë në luftimin e pranisë së lipideve në gjak. Përveç kësaj, limoni është një detoksifikues, pra i dobishëm për të parandaluar kolesterolin e keq të depozituar në yndyrën e trupit. Marrja e thjeshtë e limonit të ngrirë, sipas mendimit të ekspertëve, ofron këtë veprim të dobishëm. Por terapia e limonit të ngrirë është "plotësuese", kështu që do të thotë se nuk funksionon vetë. Sidoqoftë, ka nga ata që argumentojnë se 70 ml në ditë janë doza e treguar, e shoqëruar qartë nga një dietë e shëndetshme, por përpara se të merrni ndonjë vendim për të, ne ju rekomandojmë që të kërkoni këshilla nga një nutricionist.

4.Dezinfektues për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve

Limoni i ngrirë ka shumë veti duke përfshirë dezinfektuesit. Kjo është arsyeja pse ju mund ta përdorni atë në avantazhin tuaj. Si për pastrimin e dhëmbëve dhe për kujdesin e mishrave të dhëmbëve, ashtu edhe për të ndihmuar trupin të pastrohet nga mbeturinat dhe toksinat. Kjo për shkak se limoni gjithashtu ka një efekt detoksifikues.

5.Aleat i fuqishëm kundër kancerit

Është treguar se limoni ka aftësinë të detoksifikojë trupin, duke promovuar funksionimin e duhur të organeve pastruese. Për më tepër, forcon sistemin imunitar dhe ngadalëson veprimin e radikalëve të lirë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Ajo që pak njerëz e dinë është se limoni i ngrirë kryen një funksion tjetër të rëndësishëm në luftën kundër tumoreve dhe për ata që i nënshtrohen seancave të kimioterapisë: Është e qartë se ky nuk është një ilaç i vërtetë anti-tumor por si një terapi plotësuese është vërtet i dobishëm. Ajo që nuk dihej deri vonë është që ajo gjithashtu ka veti antikancerogjene që mund të ndihmojnë në trajtimin e llojeve të ndryshme të kancerit. Për shkak të kësaj? Sigurisht nga fakti se ekstrakti i limonit ka një fuqi të lartë medicinale: ai ka një veprim të fuqishëm në qelizat e kancerit, ai dëshmon se është i aftë t’i shkatërrojë ato pa ndryshuar qelizat e shëndetshme, një nga problemet kryesore që haset fatkeqësisht me kimioterapinë. Duke pasur veti alkalizuese, ajo ndryshon mjedisin ideal për qelizat kancerogjene, duke penguar përhapjen e tyre.

-Disa studime kanë treguar se prania e "limonoideve", nga të cilat, në të vërtetë, limoni ka sasi të mëdha, janë ato kryesore që janë përgjegjëse për fuqinë e tij antikancerogjene, veçanërisht kundër qelizave që shkaktojnë kancerin e gjirit. Është konstatuar gjithashtu se limoni është 10,000 herë më i efektshëm se adriamycin, një ilaç që përdoret si një trajtim kimioterapie për të mbajtur përhapjen e kancerit. Gjë pozitive është se, ndryshe nga ky ilaç, ekstrakti i këtij fruti nuk shkatërron qelizat e shëndetshme, dhe për këtë arsye është se teknika e limonit të ngrirë është absolutisht e sigurt. Të ashtuquajturat "limonoide" gjithashtu do të kishin një efekt pozitiv për trajtimin e kancerit të: zorrës së trashë, pankreasit, prostatës, mëlçisë, neuroblastomës dhe leuçemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat