Avokadot luftojnë kancerin - Bota Sot
Avokadot luftojnë kancerin

Mjekësi alternative

Avokadot luftojnë kancerin

Më: 1 shkurt 2020 Në ora: 15:46
Foto ilustrim

Marrja duhur e folateve nga ushqimi ka treguar se mund të mbrojë organizmin nga kanceri i zorrës së trashë, stomakut, pankreasit dhe qafës së mitrës.

Edhe pse mekanizmi që qëndron pas kësaj ulje të dukshme të rrezikut aktualisht është i panjohur, studiuesit besojnë se folati mbron nga mutacionet e padëshiruar në ADN dhe ARN gjatë ndarjes së qelizave.

Avokadot madje mund të kenë një rol në trajtimin e kancerit, ku në disa studime del që fitokimikatet e nxjerra nga avokado mund të pengojnë në mënyrë selektive rritjen e qelizave prekanceroze dhe kanceroze dhe të shkaktojnë vdekjen e qelizave kancerogjene, ndërsa inkurajojnë përhapjen e qelizave të sistemit imunitar të quajtur limfocitet.

Këto fitokimikale gjithashtu kanë treguar se ulin dëmtimin kromozomik të shkaktuar nga ciklofosfamidi, një ilaç kimoterapie.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat