Kur dhemb stomaku: Çfarë guxoni të hani para gjumit? - Bota Sot
Kur dhemb stomaku: Çfarë guxoni të hani para gjumit?

Mjekësi alternative

Kur dhemb stomaku: Çfarë guxoni të hani para gjumit?

Më: 10 shkurt 2020 Në ora: 00:27
Foto ilustrim

Disa njerëz thjesht nuk mund të flenë në “stomak bosh” pasi ndjehen të sëmurë ose të uritur.

Për fat të mirë, ka ushqime që lejohen të konsumohen para kohës së gjumit, pasi ato nuk shtojnë peshë.

Një zgjedhje mund të jetë djathi mocarela – ka më pak se 100 kalori një copë dhe madje gjashtë gramë proteina dhe vetëm një gram karbohidrate.

Për më tepër, përmban edhe kalcium dhe vitaminë D, dhe më e rëndësishmja, shanset për mbi-ngrënie janë minimale.

Nëse nuk e toleroni laktozën ose nuk jeni në humor për produktet e qumështit, një gjysmë grushti me bajame ose arrave do t’ju ndihmojë. Ato përmbajnë shumë yndyrë dhe kalori, por edhe proteina, vitaminë E, selen, magnez.

Zgjedhja juaj në orët e natës duhet të jetë ushqime të pasura me proteina dhe karbohidrate të varfra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat