Vaj ulliri dhe lëng limoni, eliksir për një jetë të gjatë - Bota Sot
Vaj ulliri dhe lëng limoni, eliksir për një jetë të gjatë

Mjekësi alternative

Vaj ulliri dhe lëng limoni, eliksir për një jetë të gjatë

Më: 21 shkurt 2020 Në ora: 06:26
Ilustrim

Shpesh dëgjojmë për përfitimet e lëngut të limonit ose vajit të ullirit. Thjesht mendoni se kjo e kohët e fundit është etiketuar edhe si ilaç për shkak të përfitimeve të shumta që i japin organizmave. Ajo që ende e injorojnë, megjithatë, është se bashkimi i këtyre dy ushqimeve të jashtëzakonshme mund të sjellë përfitime vërtet të papritura për trupin. Le t’i zbulojmë së bashku.

Efekt detox. Marrja e lëngut të limonit së bashku me vajin e ullirit ekstra të virgjër çon në detoksifikimin e trupit, duke i dhënë forcë mëlçisë dhe duke e ndihmuar atë të detoksifikohet nga vaktet e rënda.

Rregullimi i kolesterolit. Potenciali i djegies së yndyrës nga limoni dhe yndyrnat e mira të vajit ndihmojnë që kolesteroli i keq të ulet ndërsa ai i mirë ka tendencë të rritet.

Ulja e kapsllëkut. Falë efektit pastrues të limonit dhe efektit zbutës të vajit, kapsllëku gjithashtu ka tendencë të zvogëlohet.

Efekt antioksidues. Vaji dhe limoni së bashku sjellin një grup antioksidantësh të aftë për të parandaluar dhe ngadalësuar plakjen e parakohshme.

Rregullimi i presionit. Përzierja e antioksidantëve dhe mineraleve ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

Dobësim. Duke ndihmuar mëlçinë të funksionojë më mirë, dhe duke çuar në tretje më të mirë, vaji dhe limoni indirekt kontribuojnë në humbjen e peshës, duke çuar në metabolizëm më të shpejtë të yndyrnave.

Tani që kemi parë se cilat janë përfitimet e jashtëzakonshme të eliksirit bazuar në vaj dhe lëng limoni, le të përpiqemi të kuptojmë se si ta përgatisim dhe ta marrim atë.

Në mënyrë që ky eliksir të funksionojë pa dëmtim kolateral, siç është shtimi i peshës për shkak të kalorive të pranishme në vaj, është e nevojshme që ato të merren si duhet.

Për ta bërë këtë, mjafton të shtoni gjysmë lugë gjelle vaj ulliri dhe lëng limoni, mundësisht organik, përzieni ato së bashku dhe i merrni menjëherë më pas, mundësisht me stomak bosh dhe të paktën tre herë në javë. Në këtë mënyrë përfitimet do të vijnë shpejt.

Natyrisht është një ilaç për tu përfshirë në një mënyrë jetese të shëndetshme bazuar në një dietë të ekuilibruar dhe duke përfshirë aktivitetin e duhur fizik.

Para se të filloni të merrni vaj ulliri ekstra të virgjër dhe lëng limoni çdo mëngjes është mirë që gjithmonë të kërkoni mendimin e mjekut tuaj, veçanërisht nëse jeni në prani të sëmundjeve të caktuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat