Sëmundjet që parandaloni nëse konsumoni një grusht kikirikë në ditë

Mjekësi alternative

Sëmundjet që parandaloni nëse konsumoni një grusht kikirikë në ditë

Më: 21 shkurt 2020 Në ora: 13:50
Ilustrim

Konsumi i rregullt i kikirikëve sjell përfitimet e mëposhtme shëndetësore:

1.Parandalon sëmundjet e zemrës, pasi përmban resveratrol, e njëjta substancë mbrojtëse e pranishme në verë;

2.Parandalon aterosklerozën, pasi përmban yndyrë të pangopur, e cila ul kolesterolin;

3.Parandalimi i kancerit për shkak të pranisë së resveratrolit, vitaminës E dhe fitosteroleve;

4.Parandalon plakjen e parakohshme, pasi është e pasur me antioksidantë;

5.Ruajtja e muskujve të shëndetshëm dhe promovimi i tkurrjes së muskujve, pasi përmban magnez dhe kalium.

Për të arritur këto përfitime, duhet të konsumoni një pëllëmbë të mbushur me kikirikë ose 1 lugë gjelle kikirikë të pastër 5 herë në javë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat