Ulni sheqerin e lartë në gjak me ndihmën e xhenxhefilit

Mjekësi alternative

Ulni sheqerin e lartë në gjak me ndihmën e xhenxhefilit

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 22:06
Ilustrim

Ata që vuajnë nga sheqeri i lartë në gjak e dinë mirë se ky mund të jetë një problem mjaft serioz që duhet të ndiqet gjithmonë nga një mjek.

Sheqeri i lartë i gjakut, në të vërtetë, çon në një seri të tërë dekompensimesh fizike që mund të përfundojnë në diabet, një patologji e rrezikshme që, duhet të trajtohet me një dietë të përshtatshme dhe përdorimin e barnave që ndryshojnë nga personi në person.

Ndonjëherë, megjithatë, kur vlerat nuk janë aq shqetësuese dhe mjeku nuk ju ka rekomanduar përdorimin ende të ilaçeve, zgjidhja mund të vijë nga disa ilaçe natyrale që gjithmonë do të merren brenda dietës së rekomanduar në kohën e vizitës.

Një shembull është xhenxhefili, një ushqim i pasur me veti të dobishme dhe që në mesin e shumë vetive krenohet pikërisht me atë të uljes së nivelit të sheqerit në gjak.

Marrja e xhenxhefilit çdo ditë ul nivelin e sheqerit në gjak. Ky u dekretua nga një studim i kryer nga Universiteti i Sindey që arriti të tregojë se marrja e përditshme e xhenxhefilit ndihmon për të kontrolluar nivelin e sheqerit edhe në subjektet diabetike.

Në fakt, ka dalë që konsumimi i xhenxhefilit rrit sasinë e sheqerit që përthithet nga muskujt, duke promovuar kështu mirëmbajtjen e niveleve mjaft të ulëta në gjak. Një efekt që, siç duket, është për shkak të xhenxhefilve ose molekulave që janë brenda luleve të xhenxhefilit.

Por si e merrni xhenxhefilin? Meqenëse është një ushqim që luan rolin e një erëze në kuzhinë, shtimi i tij në vakte të ndryshme është mjaft i thjeshtë. Sigurisht, mund ta vendosni edhe në copa të vogla në një sallatë duke filluar nga rrënja e freskët që gjendet në supermarkete.

Edhe një çaj bimor në fund të vaktit mund të jetë zgjidhja ideale, duke promovuar gjithashtu tretjen dhe kështu duke shndërruar periudhën pas drekës në një përkëdhelje të vërtetë. Për të marrë çajin bimor, mjafton të vloni pak ujë dhe të gatuani rreth tre centimetra rrënjë xhenxhefili. Përndryshe, ka çajra bimorë të gatshëm të bazuara në vetëm xhenxhefil ose xhenxhefil të kombinuar me ushqime të tjera të tilla si mjaltë ose shafran i Indisë.

Siç është përmendur tashmë, përdorimi i xhenxhefilit siç rekomandohet në një dietë të shëndetshme dhe që synon uljen e glukozës në gjak nuk duhet të zëvendësohet me këshillën e mjekut i cili duhet të mbahet i informuar për marrjen e kësaj erëze.

Duhet mbajtur mend gjithashtu se në disa raste konsumimi i xhenxhefilit mund të japë kundërindikacione, kjo është arsyeja pse para se ta merrni atë është gjithmonë mirë të pyesni mjekun tuaj për një mendim, veçanërisht nëse keni patologji në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat